Panemunės pilys

Sudargas - Pavilkijys 65 km
65 km
2 dienos
asfaltas, žvyrkelis, miško keliukas
vidutinio sudėtingumo

Apie maršrutą

Šiuo maršrutu siūloma keliauti kairiąja Nemuno pakrante, kuria driekiasi visa šiaurinė Šakių rajono riba. Šio krašto panemunės itin vaizdingos ir įdomios. Čia telkiasi gausybė gamtos ir kultūros paveldo objektų, atsiveria įspūdingi kraštovaizdžiai. Nuo Gelgaudiškio iki Žemosios Panemunės tiesiasi Panemunių regioninio parko ribos. Be to, čia įsikūrusios jaukios kaimo turizmo sodybos, Gelgaudiškyje ir Plokščiuose įrengtos mobiliosios mažųjų laivų prieplaukos, o žiemos metu šalia Kriūkų miestelio esančiame Kumečių kaime veikia slidinėjimo trasa. Nuo Gelgaudiškio iki Kriūkų miestelio palei Nemuną įrengtas dviračių takas, kuriuo keliaujant išvengiama automobilių ir kitos technikos kaimynystės.
Maršrutą pradėti ir užbaigti galima bet kurioje vietovėje, tačiau esant galimybei siūloma įveikti visą gan įdomų 65 km. maršrutą nuo Sudargo iki Pavilkijo, iš kur patogu žygį pratęsti į Kauno rajoną kairiuoju Nemuno krantu keliaujant link Zapyškio arba dešiniuoju , persikėlus keltu į Vilkiją.

Maršrutas: Sudargas (10 km.) Kiduliai (14 km.) Gelgaudiškis (14 km.) Plokščiai (16 km.) Kriūkai (6 km.) Žemoji Panemunė (5 km.) Pavilkijys. Iš viso - 65 km asfalto ir žvyrkelio keliais bei dviračių taku.

Sudargas. Miestelis, įsikūręs ant aukštų Nemuno šlaitų, šalia sienos su Kaliningrado sritimi. Dėl išskirtinio grožio vietovė dar vadinamas Lietuvos Šveicarija. Miestelio vardas kildinamas nuo lietuvio kunigaikščio Sudargo, kurio pilis ant aukšto upės šlaito buvo sudeginta 1317 m., tačiau čia išliko gyvenvietė. 
Šiandien miestelis unikalus palei Nemuną išsidėsčiusių ir kryžiuočių laikus menančių penkių Sudargo Burgaičių ir Grinaičių piliakalnių kompleksu, kurie yra datuojami I tūkst.– II tūkst. pradžia. Tai svarbiausias piliakalnių kompleksas po Kernavės piliakalnių istorine, archeologine ir kultūrine prasme Lietuvoje. Kiekvienas piliakalnis turi savo vardą: Balnakalnis, Žydkapiai, Bevardis, Pilaitė ir Vorpilis. Šiuo metu piliakalniai yra baigiami restauruoti, atidengti nuo gausios augmenijos, medžių, todėl puikia tinka pasižvalgymui po apylinkes.

Kiduliai. Kairiajame Nemuno krante, priešais Jurbarką įsikūręs miestelis. Jį sudaro trys senos gyvenvietės, susiliejusios į vieną: Kidulių dvaras, Šiaudinės kaimas ir Kaimelio bažnytkaimis. 
Miestelyje išlikęs Kidulių dvaras, priklausęs Lietuvos didžiosios kunigaikštystės iždininkui Jeronimui Krišpinui Kiršenšteinui. Kaimelyje kadaise buvo dvaro palivarkas (atskira dvaro dalis), kurį 1860 m. taip pat nupirko grafas Benediktas Tiškevičius. 
Graži ir vertinga Kidulių miestelio medinė Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčia, statyta 1860 m. grafo Benedikto Tiškevičiaus lėšomis.
Šiaudinės kaime prie Nemuno įkurtas „Prisiminimų parkas“. Tai 3 ha plotas, kuriame įrengtos 4 poilsiavietės, krepšinio aikštelė bei laužavietė. 

Gelgaudiškis. Tai viena seniausių panemunės vietovių. Anot istorikų, žmonės čia gyveno jau V-X a.  Paties miestelio atsiradimas susijęs su Gedgaudų dvaro palivarko įkūrimų kairiajame Nemuno krante (XV a.). Apie 1842-1846 m. Šiuo metu centriniai dvaro rūmai laukia restauracijos.
Gelgaudiškio dvaro rūmus supa senas parkas, kuriame įrengtas pažintinis takas. Tai vienas didžiausių Lietuvos dvarų parkų, pasižymintis sudėtinga struktūra ir griežtomis geometrinėmis formomis, kurios pereina į natūralią Nemuno šlaitų girią. Pagrindinė šio parko ašis – ketureilė sidabrinių klevų alėja, kertanti į Nemuną atkreiptus rūmus iš pietų pusės.

Plokščiai. Jaukus, žalumoje paskendęs miestelis. Istoriniuose šaltiniuose minimi nuo 1561 m. Kadaise čia buvo dvaras, tačiau iki šiol išliko tik apskritimo formos dvaro parkelis.
Viena iš Plokščių mietelyje esančių gatvių yra tikras upelis, taigi ir vadinasi upė – gatvė Vaiguva. Gatvės gyventojai savo kiemus pasiekia tik važiuodami upelio vaga.

Ilguva. Tai reto grožio dvarvietė prie Nykos upelio santakos su Nemunu, kur ant aukšto upės šlaito stovi medinis liaudiškojo klasicizmo stiliaus dvaras (XVIII a. pabaiga).

Kriūkai. Dar vienas jaukus panemunės miestelis. Kriūkų senovę mena įdomus XIX a. statinys – ant akmeninių pamatų stovintis dviejų aukštų grūdų sandėlis, vietinių gyventojų vadinamas „Špykėre“. Prie Kriūkų miestelio prisišliejęs Paežerėlių kaimas, kuriame stovi mūrinė Paežerėlių Šv. Angelų Sargų bažnyčia, pastatyta 1860 m. dvarininkų Mielžinskių lėšomis. 

Žemoji Panemunė. Tai sena dvarvietė prie Nemuno, yra manoma, kad įsikūrusi buvusios kryžiuočių pilies vietoje. Kryžiuočių laikus mena aukštas piliakalnis prie Paausės upelio ir Nemuno santakos, datuojamas I tūkst. – II tūkst. pradžia.

Pavilkijys. Šis kaimas, įsikūręs priešais kitame Nemuno krante esantį Vilkijos miestelį, yra dar viena buvusi dvarvietė. Prieš Pirmąjį pasaulinį karą Pavilkijyje veikė akmens kasykla, garinė lentpjūvė, malūnas, trys kalkių dirbtuvėlės, pieninė bei sūrinė, kelios krautuvės, buvo nutiestas vietinės reikšmės geležinkelis.
Šiandien tarp Pavilkijo ir Vilkijos šiltuoju metų laiku kursuoja vienintelis automobilinis keltas per Nemuną. Pavilkijyje yra įrengta autokroso trasa, kurioje keletą kartų per metus rengiamos Lietuvos čempionatų varžybos.
Apylinkėse dunkso dar du piliakalniai: Mikytų piliakalnis, vadinamas Smailiakalniu, ir Šėtijų piliakalnis, dar vadinamas Jundakalniu. Piliakalniai datuojami I tūkst. pabaiga. 

Žemėlapis

sudargas_pavilkijys_map_small.jpg (zoomed, 700x235)

Galimos papildomos paslaugos:

  • Apgyvendinimas
  • Maitinimas

Galerija

Išankstinė rezervacija

Neradote jums aktualios informacijos, kilo papildomu klausimų ar pasiūlymu, parašykite mums:

ŠalisAtvykimo data


Išvykimo data


Svečių skaičius


Pasirinkite kambarį


Pridėti kitą kambarį
SIŲSKITE UŽKLAUSĄ
Pastaba:

Gaves Jūsų užklausą mūsų viešbučio administratorius susisieks su jumis per 24 val. el. paštu ar telefonu ir suderins užsakymo detales. Laukiame Jūsų apsilankant pas mus.